Het Actiefonds:

Lombokstraat 40
1094 AL Amsterdam
The Netherlands

Contact:

+31 (0)20 6279661
info@hetactiefonds.nl

NL 46 TRIO 0338622039

Nieuwsbrief:

Een coalitie tegen medeplichtigheid aan genocide in de Roemeense technologiesector!

Roemenië

ACTIE · Geen Tech voor Apartheid en Genocide

Locatie

Om zich te keren tegen de medeplichtigheid van de Roemeense tech sector in de genocide van het Gazaanse volk,  organiseerden activisten een bewustwordingscampagne om de banden met Israël te verbreken.

demonstratie - medeplichtigheid - Palestina

doneer nu

Om zich te keren tegen de medeplichtigheid van de Roemeense tech sector in de genocide van het Gazaanse volk, organiseerden activisten een bewustwordingscampagne om de banden met Israël te verbreken.

Actie

Cluj-Napoca en haar banden met Israël

De Israëlische staat is de afgelopen jaren steeds meer gaan leunen op haar versterkte banden met internationale technologiebedrijven, om zo een genocide in Gaza te plegen en het apartheidsregime op de Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Deze samenwerkingen omvatten zowel de levering van producten en diensten die worden gebruikt voor (illegale) Israëlische activiteiten in de Palestijnse gebieden, als de ontwikkeling van technologie en kennis die verdere onderdrukking van het Palestijnse volk faciliteren. Zo is het Franse transportbedrijf Alstom een belangrijke partner in het Jeruzalem Light Rail project dat West-Jeruzalem probeert te verbinden met illegale Israëlische nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever, en heeft het Duitse conglomeraat Siemens een contract getekend om onderzeese kabels die de elektriciteitsnetwerken van Israël en Europa met elkaar zullen verbinden aan te leggen, waardoor illegale nederzettingen kunnen profiteren van de elektriciteitshandel tussen Israël en de EU.

Deze technologiebedrijven, maar ook Bosch en NTT Data, hebben vestigingen in Cluj-Napoca, Roemenië – een stad die vanwege haar twaalf universiteiten en het feit dat vijftien procent van haar inwoners in de ICT-sector werkt het “Silicon Valley van Oost-Europa” is gedoopt. In lijn met een bredere mobilisatie wereldwijd, hebben technologiemedewerkers en burgers in Cluj-Napoca opgeroepen tot het stopzetten van samenwerking met en investeringen in de Israëlische militaire sector door de vier gevestigde technologiebedrijven, om te voorkomen dat hun werk wordt ingezet voor verdere schendingen van de mensenrechten: Geen technologie voor apartheid en genocide!

Directe actie en een boycotcampagne

De leden achter de organisatie Palestine Solidarity Cluj-Napoca (PS.CJ) vormen sinds 2017 een cruciale drijfveer achter de mobilisatie voor de Palestijnse zaak in Cluj-Napoca. Het initiatief, opgericht door lokale organisatoren na het zwijgen van de Roemeense overheid over het Palestijnse lijden sinds (maar ook voor) oktober 2023, organiseert regelmatig demonstraties, netwerkbijeenkomsten en zelfs een Palestijns Filmfestival.

Hun campagne ‘No Tech for Apartheid and Genocide’ van 2024-2025 omvatte webinars, boycots van lokale tech-evenementen en een reeks demonstraties en andere directe acties om de dagelijkse gang van zaken in de stad te verstoren. Met steun van Het Actiefonds organiseerden de demonstranten niet alleen een ‘posterbestorming’ van de bedrijfsgebouwen – om hun medeplichtigheid aan genocide en apartheid in het volle daglicht te onthullen – maar voerden zij ook gerichte acties uit om onwetende tech-medewerkers te confronteren en hen te overtuigen de Palestijnse zaak te steunen.

Sinds het einde van de campagne, en de weigering van de lokale media om erover te berichten, heeft de PS.CJ een nieuw initiatief gelanceerd. Ditmaal op nationaal niveau: in samenwerking met twaalf andere collectieven uit vijf Roemeense steden zal de oproep om de banden met Israël binnen de techsector te verbreken onmogelijk te bagatelliseren zijn. Het Actiefonds is er trots op deze actie te hebben gesteund en blijft zich solidair verklaren met het Palestijnse volk.